Didim’de Tarihle Tatil Yapın

0
834
didim de gezilecek yerler

İlk yerleşim izlerinin M.Ö. 8000’lere dayandığı Didim ziyaretçilerine doğa, deniz,spor ve tarih gibi farklı alanları bir arada sunar. Özetle Didim’de tarihle tatil yapacaksınız.

Didim’de yer alan tarihi noktalar genellikle Antik Yunan ve Roma Dönemi eserleridir. Tarihi gezi noktalarının başında Antik Yunan ve Roma Döneminin izlerini taşıyan ve Dünya’nın 3. tapınağı olma özelliğini gösteren Apollon Tapınağı yer alır. İyonyalılar tarafından inşa edilmiştir.

Apollo Tapınağı

Roma Döneminde yapılmış olan Milet Tiyatrosu da tarihi gezi noktalarından birisidir. Yine Milet Antik Kenti içerisinde yer alan Milet Müzesi da gezi alanları içerisinde yer alır.

Adını Yunanca’dan alan ve ilçeye de adını veren ikiz kardeş anlamındaki Didyma Antik Kenti de antik kentlerinden birisini oluşturur.

İlçede yer alan diğer Roma Dönemi eserlerinden birisi de Fustina Hamamı’dır

Didim’e yakın bir uzaklığı bulunan ve Milas Söke Karayolu üzerinde bulunan yol ile gidilebilen Herakleia Antik Kenti diğer adı ile de Latmos Antik Kenti de tarihi noktalardan birisini oluşturur. Yine Didim’e yakın bir mesafedeki ve Bafa Gölü kıyısında yer alan diğer bir antik kent ise Myus Antik Kenti’dir.

Didim BafaAkköy ise Osmanlı ve Rum mimarilerinin birlikte yer aldığı tarihi bir köydür.

İlçe Roma ve Antik Yunan dönemleri eserlerinin yanında Türk İslam Beylikleri eserlerinin de yer aldığı bir ilçedir. Menteşeoğulları Beyliğinden İlyas Bey tarafından yaptırılmış olan Milet İlyas Bey Külliyesi bunlardan en bilinenlerinden birisini oluşturur.

İlçede tarihin yanında doğal oluşumlarda yer alır. Akbük Saplı Ada da bunlardan birisidir. Doğal alanlar arasında Manastır Koyu, Cennet Koyu gibi koylar da yer alır.

Didim’de aynı zamanda Tavşan Burnu Tabiat Parkı adında bir milli park yer alır.

Didim Harita

Didim Nerede?

Aydın iline bağlı olan Didim şehir merkezine yaklaşık olarak 100 – 120 kilometre uzaklıkta sahil kıyısındaki bir ilçedir.

Didim Ne Zaman Gidilmeli?

Akdeniz ikliminin hakim olması nedeni ile sıcaklık değerleri diğer bölgelere oranla daha erken yükselmekte ve daha geç düşmektedir. Bu nedenle yaz sezonu da uzun sürmektedir. Sıcaklığın 10 derece ortalamalarının altına düşmediği bölgeye her dönem gidilebilse de yaz sezonu yoğunluk göstermektedir.

Didim Nerede Kalınır?

Lüks oteller başta olmak üzere otel, pansiyon ve apart otellerde konaklama imkanı veren ilçede günü birlik kiralanan evlerde de kalınması mümkündür. Konaklama alanlarının da çeşitli olması her bütçe ve ekonomiye uygun konaklama imkanı da verir.

didim gece hayatı

Didim Gece Hayatı

Özellikle yaz sezonunda daha fazla gece hayatına sahip olan Didim’de eğlence merkezleri genel olarak sahil ve merkezlerde toplanmıştır. Bar, pub ve disko sayısı gece kulüplerine göre daha fazla olmakla birlikte her anlamda eğlence merkezi yer alır. Bölge genel itibariyle turistik bir alan olması itibariyle turistlere yönelik eğlence alanı daha çoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here